ďťż

Tynk zewnetrzny - co i dlaczego

dmuu - 05-07-2004 07:53
Jestem teraz na etapie wyboru materialu na tynk zewnetrzny. Najpierw mi radzono tynk akrylowy, ale teraz po wielu rozmowach chyba zdecyduje sie na mineralny z malowaniem. Zaleta akrylowych jest odpornosc na zmywanie, ale mineralne maja podobno wiecej zalet tylko ich odporosc na czynniki zewnetrzne jest gorsza. Po pomalowaniu jesdnak ta wada znika. Dodatkowym plusem malowania jest mozliwosc ustalenia koloru w ostatniej chwili na budynku. Przy zamawianiu gotowego koloru nie ma sie gwarancji na odpowiednie dobranie barwy. Co wy na to, jakie sa wasze doswiadczenia i z tynkami i z farbami.

Marzena - 05-07-2004 09:05
Jestem na tym samym etapie. Trzeba też brac pod uwagę jakie masz ściany . Jeżeli jednowarstwowe - wszystkie tynki akrylowe zniszczą ich paroprzepuszczalnośc - jak dom ocieplony - to takie akrylowe lub silikonowe chyba lepsze.dmuu - 05-07-2004 09:07
Sciane mam z bloczkow gazobetonowych24 + styropian12 + klej z siatka.Sonika - 05-07-2004 09:19
Też mnie bardzo ten temat interesuje.
Czym się różni: tynk mineralny + farba
tynk silikatowy, tynk silikonowy?
Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

anna99 - 05-07-2004 09:21
U nas na scianie 24 cm z Ytonga + 12 cm styropianu jest tynk mineralny biały. Od razy było wiadomo, że pomalujemy farmą silikonową. W ostatniej chwili zmieniliśmy kolor elewacji z białego na waniliowy dobierając kolorową farbę.bobo30 - 05-07-2004 10:19
My też musimy wybrać tynki zewnetrzne. Forumowicze piszcie! :)
A co z cenami, który najtańszy, który najdroższy?tadzel - 05-07-2004 11:04
Mam tynk mineralny, mówią, że najlepiej położyć na to tynk mineralny kolorowy. podali cenę 11 zł za m2 baranek lub kornik do wyboru kolor wg palety kolorów.dmuu - 05-07-2004 11:21
Co Ja wiem:
1. Tynk akrylowy jest 150% drozszy od mineralnego.
2. Koszty malowania i farby + tynk mineralny nie sa w stanie przekroczyc kosztow tynku akrylowego.
3. W sprzedazy sa coraz lepsze farby a dzieki temu tynk i kolor moga byc bardziej odporne na warunki atmosferyczne niz tynk akrylowy.
4. Wykonawca polecal mi tynk firmy Ceresit, odradzal Atlasa ( zle doswiadczenia ).
5. Cena tynku akrylowego Ceresit na 180m2 (bialy) to koszt 2000zl, ale w innej hurtowni za to samo powiedzieli mi cene 3400zl ?

Czego nie wiem:
1. Nie znalazlem porownania wlasciwosci tynku akrylowego i mineralnego.
2. Nie znalazlem porownania producentow tynkow.Sonika - 05-07-2004 11:52
Tynk mineralny kładzie się na wełnę, a akrylowy na styropian.
Dlaczego?
A co się stanie gdy się da odwrót?dmuu - 05-07-2004 13:41
Oto co znalazlem w internecie na innych stronach:
http://maurycy.atlas.com.pl/Ekspres....niowe&Count=10

RÓŻNICE MIĘDZY TYNKAMI MINERALNYMI A AKRYLOWYMI

Na elewacji mojego budyku chcę wykonać tynk szlachetny. Jaka jest różnica pomiędzy tynkami mineralnymi a akrylowymi?

Zasadniczą różnicą między tynkami mineralnymi a akrylowymi jest inne spoiwo. W przypadku tynków mineralnych podstawowym spoiwem jest cement, akrylowych – żywice akrylowe.
Tynki mineralne są tańsze, ale z uwagi na to, że są produkowane w postaci suchej masy, wymagającej zarobienia wodą i wymieszania na budowie, trudniejsze i bardziej pracochłonne w wykonaniu w porównaniu z tynkami akrylowymi. Wymagają one również ściślejszego reżimu technologicznego (dokładne dozowanie wody, odpowiednie warunki atmosferyczne) – dotyczy to zwłaszcza tynków kolorowych.Tynki mineralne występują jedynie w jasnych pastelowych kolorach.
Tynki akrylowe są droższe, ale ich kolorystyka jest znacznie bogatsza (w ofercie firmy Atlas oprócz koloru białego znajduje 120 bardzo ładnych, w tym również intensywnych kolorów). Tynki akrylowe sprzedawane są w postaci gotowej masy, wymagającej jedynie wymieszania przed nakładaniem. W efekcie tego ich wykonanie jest łatwiejsze, mniej pracochłonne, zmniejszone jest ryzyko popełnienia błędów technologicznych. W porównaniu z mineralnymi, tynki akrylowe są również bardziej odporne na przebarwienia spowodowane zmiennymi warunkami podczas wiązania wyprawy. Z kolei mają one mniejszą paroprzepuszczalność, co niekiedy ogranicza możliwość ich zastosowania. Tynków akrylowych nie można np. stosować w systemach dociepleń na bazie wełny mineralnej.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić, który tynk jest lepszy mineralny czy akrylowy.
Wszystko zależy od przyjętego kryterium porównania.
Jeżeli za kryterium przyjmie się cenę lub paroprzepuszczalność, lepszym rozwiązaniem jest tynk mineralny. Jeżeli kolorystykę lub łatwość i pracochłonność wykonania, to przewaga jest po stronie tynku akrylowego. Jak zwykle więc ocena i ostateczny wybór należą do klienta.

mgr inż. Grzegorz Wincek
Wielkopolskie CDB Atlas

WYBÓR TYNKU NA SYSTEMIE DOCIEPLEŃ

Jaki tynk lepiej zastosować przy docieplaniu domu jednorodzinnego za pomocą styropianu: mineralny czy akrylowy?

Najpopularniejszymi rozwiązaniami wykończenia elewacji w przypadku docieplenia ścian płytami styropianowymi jest zastosowanie cienkowarstwowych tynków strukturalnych. Najczęściej są stosowane dwa rodzaje tynków: tynki mineralne i akrylowe, różniące się rodzajem spoiwa, właściwościami i postacią w jakiej są dostarczane na rynek.
Tynki mineralne oparte na spoiwie cementowym występują w postaci sypkiej jako produkt do wymieszania z wodą, natomiast tynki akrylowe w których spoiwem jest żywica akrylowa, występują w postaci gotowej do użycia pasty.
Tynki mineralne ze względu na spoiwo cementowe mogą być barwione jedynie na jasne, pastelowe kolory, gdyż zbyt duża ilość pigmentów może pogorszyć ich wytrzymałość. W celu uzyskania intensywniejszej kolorystyki powierzchnię tynku można przemalować stosując nowoczesne farby silikatowe lub silikonowe oferowane przez firmę ATLAS. Takie wykończenie elewacji nadal jest konkurencyjne cenowo do elewacji wykonanej przy użyciu tynków akrylowych, gdyż tynki mineralne są znacznie tańsze od akrylowych. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest uzyskanie dodatkowej powłoki zabezpieczającej system.
Komu jednak zależy na produkcie od razu gotowym do użycia i możliwości zastosowania tynków o intensywnej kolorystyce bez potrzeby malowania elewacji powinien skorzystać z tynków akrylowych. W przeciwieństwie do tynków mineralnych, można bez szkody dla ich wytrzymałości barwić na dowolny kolor (firma ATLAS oferuje 121 kolorów). Należy jedynie uważać na najciemniejsze odcienie, gdyż zastosowanie ich na nasłonecznionych częściach elewacji, może spowodować nadmierne nagrzewanie się powierzchni ściany i blaknięcie kolorów. Tynki akrylowe odznaczają się dużą wytrzymałością i hydrofobowością. Natomiast tynki mineralne zyskują na wytrzymałości wraz z upływem czasu dzięki procesowi karbonizacji wapna.
Decyzję o rodzaju tynku, należy więc podjąć kierując się oceną kosztów, zamierzonym efektem wizualnym i trwałością produktów.

mgr inż. arch. Sylwester Ślęczek
Małopolskie Centrum Doradztwa Budowlanego Atlascyrus - 05-07-2004 17:26

Tynk mineralny kładzie się na wełnę, a akrylowy na styropian.
Dlaczego?
A co się stanie gdy się da odwrót?
na styropian mozesz położyc każdy tynk - mineralny, akrylowy, silikatowy i silikonowy, z tym że te ostatnie kosztuja ok 20zł/m2 i płacą tką cene przy styropianie nie wykorzystasz najważniejszego - paroprzepuszczalności tych tynków. Po co Ci paroprzepuszczalny tynk na styropianie, który pary nie przepuszcza? Również tynk mineralny jest tynkiem paroprzepuszczalnym, ale kosztuje on ok 8zł/m2, i jeżeli się go wybiera to właśnie z powodu ceny.
natomiast tynk akrylowy na wełnę - w sumie można , tylko po co bulić 30%drożej za materiał izolacyjny, żeby potem przykryć go materiałem nie przepuszczającym pary? Jeżeli chcesz na wełne dać lepszy tynk niż mineralny - daj silikonowy ,lub silikatowy. Cena nieznacznie wyższa od akrylowego (ok. 5zł/m2) a są to tynki dużo lepsze, i co najważniejsze przy wełnie - paroprzepuszczalne.Sonika - 05-07-2004 20:50
Dzięki, już mi sie trochę rozjaśniło w głowie.Niektóre wątpliwości jeszcze pozostały:
1.Czym jednak różnią się tynki silikonowe od silikatowych?
2. Jaka wersja lepsza - mineralny + farba, czy silikonowy/silikatowy?
3. Który producent jest wart polecenia?
4. Ile czasu trzeba odczekać między położeniem tynkiu mineralnego, a pomalowaniem go? Czy to wogóle ma znaczenie?dmuu - 06-07-2004 08:20
Rozmawialem z wykonawca tynku.
1. Na styropian nie ma znaczenia co sie kladzie. Przy tynku mineralnym i kolorze bialym jest mozliwosc doboru koloru a jest to najwazniejsza sprawa. Ile domow stracilo na atrakcyjnosci z powodu "brzydkiego" koloru. Bedac w kilku domach pytalem sie jaki kolor wybrano np. numer. W tych domach gdzie tynk kolorystycznie pasowal powiedziano mi, ze kolor byl dobierany a dom byl malowany.
2. Malowanie farba akrylowa mozna wykonac po 2tygodniach od polozenia tynku mineralnego. Przy farbach silikatowych mozna po 2 dniach.
3. Roznorodnosc farb zacheca do wyboru raczej polaczenia tynku mineralnego + farba w przypadku nakladania na styropian.Sonika - 06-07-2004 08:23
Dzięki,
My mamy dom ocieplony wełną, to które rozwiązanie jest w tym przypadku najlepsze?
Który producent jest dobry?
Jaki jest Baumit?bobo30 - 06-07-2004 12:51
Dowiadywalam sie o ceny samego materialu. Wyszlo mniej wiecej tak: mineralny +farba silikonowa - material okolo 15 zl/m2
akrylowy - okolo 13zl/m2, silikatowy - okolo 16 zl/m2
silikonowy - 26zl/m2docieplenia - 06-07-2004 22:51
niesmialo polece posty ktore pisalem w zeszlym roku:

http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

no i

http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

generalnie przewaga zestawu t.mineralny + farba to CAŁKOWITA NIEPALNOŚĆ SYSTEMOWA - dlatego takie systemy to jedyne posiadające takowe papiery dla spółdzielni.

Za to wadą t.mineralnego którego nie zlikwiduje żadna farba (nawet silikonowa) to jest kruchość powstająca z wiekiem czyli podatność na pękanie w wyniku uderzenia np. trzonkiem grabi czy drabiną opartą o dom.

Jeśli są jakieś pytania to proszę pisać :)bobo30 - 07-07-2004 10:27
Czy zatem jeśli mam podobna ofertę cenową lepiej wybrać tynk silikatowy niż mineralny cienkowarstwowy; taki zwykły i farbę silikonową?
Będziemy mieli mur trójwarstwowy z wełną. na zewnątrz pustaki z ceramiki tradycyjnej. Czy oprócz tynku np. silikatowego coś jeszcze trzeba będzie na tę ścianę polożyć? Jakieś siatki, subst. gruntujące, farby itp., czy też sam tynk i już?docieplenia - 08-07-2004 11:22

Czy zatem jeśli mam podobna ofertę cenową lepiej wybrać tynk silikatowy niż mineralny cienkowarstwowy; taki zwykły i farbę silikonową?
Będziemy mieli mur trójwarstwowy z wełną. na zewnątrz pustaki z ceramiki tradycyjnej. Czy oprócz tynku np. silikatowego coś jeszcze trzeba będzie na tę ścianę polożyć? Jakieś siatki, subst. gruntujące, farby itp., czy też sam tynk i już?
Przy wełnie tylko t.mineralny+farba (silikatowa a nie silikonowa) da pełen atest niepalności. T.silikatowy jest trudnopalny a nie niepalny :)

Oczywiście na wełne idzie klej + siatka + grunt pod tynk + tynk:
a. mineralny + grunt pod farbe + farba silikatowa/ew. silikonowa
lub
b. silikatowy

Jeśli "niepalność" nie jest piorytetem to lepiej zastosować b. czyli t.silikatowy w kolorze. Będzie taniej bo odpadnie koszt robocizny dla malowania

Jeśli "niepalność" jest piorytetem no rozwiązanie a.

Nie piszę o paroprzepuszczalności bo w obu wypadkach wynik jest podobny. Za to stanowczo nie należy używać t.akrylowego lub mineralno-polimerowego (takich które są w dużej gamie kolorów)

Wszystko zależy od tego co dla kogo jest ważniejsze :)Dyletant - 08-07-2004 11:44
A czy zwykły tynk wapienno-piaskowy można pomalować? Jaką farbą?
No bo jednak trzy razy taniej to trzy razy taniej, a na dodatek ja mam ścianę jednowarstwową, więc niech sobie pooddycha.docieplenia - 08-07-2004 18:40

A czy zwykły tynk wapienno-piaskowy można pomalować? Jaką farbą?
No bo jednak trzy razy taniej to trzy razy taniej, a na dodatek ja mam ścianę jednowarstwową, więc niech sobie pooddycha.
Można :)
Jeśli chce Pan żeby oddychała to farba silikatowa(krzemianowa)
lub ew. silikonowa (mniej oddycha niż silikatowa ale więcej niż akrylowa) za to jest "samozmywalna" czyli posiada właściwości które utrudniają osadzanie się kurzu oraz pod wpływem deszczu krople same się skraplają i spływają - oczywiście nie zastąpi to umycia elewacji. Jednak różnica po 2-3 latach jest widoczna na korzyść czystości elewacji pomalowanej farbą silikonową.

:)Sonika - 08-07-2004 19:05
Mnie wykonawca namawia na tynk mineralny + farbę, a sprzedawca na tynk silikonowy.
Co jest lepsze - tynk barwiony w masie czy tynk + farba?
Jaka róznica między silikonowym, a silikatowym.
W innym wątku ktoś poleca tynk Lotusan.
A ja wciąż mam mętlik w głowie, nie wiem co wybrać, a czasu bardzo mało.
Pomóżcie mi proszę w wyborze.docieplenia - 08-07-2004 20:16

Mnie wykonawca namawia na tynk mineralny + farbę, a sprzedawca na tynk silikonowy.
Co jest lepsze - tynk barwiony w masie czy tynk + farba?
Jaka róznica między silikonowym, a silikatowym.
Kilka postow wyzej podaje linki do moich wypowiedzi na forum dotyczacych roznic pomiedzy tynkami. Zachecam rowniez do korzystania z opicji szukaj ;) gdzie mozna szukac nie tylko po hasle ale rowniez wg posto konkretnego autora. Prosze zrozumiec ze ciezko jest pisac za kazdym takim samym pytaniem od nowa to samo tym bardziej ze wystarczy wpisac haslo 'tynk silikatowy' 'silikonowy' i znajdzie sie duzo wypowiedzi :).


W innym wątku ktoś poleca tynk Lotusan. Z tego co sie orientuje masz na mysli mikrosilikonową farbę 'Lotusan' do malowania elewacji firmy STO-ISPO.
Jest to bardzo dobry markowy producent nie sprzedający w sieci handlowej tylko bezpośrednio na budynki i obiekty m.in. po przez wykonawców.
Cena raczej będzie wysoka :/ za to i tak należy wcześniej położyć tynk mineralny.

Z własnego doświadczenia polecić mogę farbę silikonową firmy Farby KABE, spełniającą te same kryteria stawiane farbom silkonowym.


A ja wciąż mam mętlik w głowie, nie wiem co wybrać, a czasu bardzo mało.
Pomóżcie mi proszę w wyborze.
W tym watku odpowiadam na bardzo podobne pytanie.
Zwroce tylko uwage na fakt ze duzo zalezy od kryteriow na jakie stawiasz nacisk, czyli:
- nieplaność elewacji
- paroporzepuszczalność
- cena
- kolorystyka
- trwałość
- odporność na uderzenia

W zależności właśnie od tych kolejności tych kryteriów od najważniejszego do najmniej istotnego można odpowiednio dobrać i doradzić odpowiedni tynk do elewacji.

Jeśli niepalność nie jest głównym piortytetem to stanowczo najlepsze rozwiązanie to tynk.silikatowy będzie najlepszy rozwiązaniem na styropian i bezwzględnym na wełnę.
Jeśli chcesz dodać do tego zmywalność i odporność na brud to tynk silikonowy.
Jeśli ognioodporność to będzie to zestaw t.mineralny + farba silikonowa (lub silikatowa - jeśli na wełnie)

Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do czytania wcześniejszych moich postów :)ronin - 08-07-2004 21:08
docieplenia - jesli juz piszesz o niepalności (atestach) rób to poprawnie.
nie pisze się trudno palność (nie ma takiego pojęcia) tylko trudno zapalność i jest to kryterium rozprzestrzeniania ognia ;-) - dotyczy to między innymi SRO i NRO.
Ponadto zupełnie co innego oznaczają niepalność oraz niezapalność.
Pracuję w strazy pożarnej 17 lat i nie spotkałem sie z przypadkiem aby pożar rozpoczął sie lub rozprzestrzenił po tynku mineralnym, silkonowym, silikatowym itp. Po ociepleniu owszem - głównie styropian, wbrew jednemu artykułowi z "naszej " prasy fachowej po wełnie nie jest to raczej możliwe (klasa A1). Nie chce zanudzać tu czytelników bo dłuuuuuuuuuuuuuuuuuugo można o tym pisać.
To co piszesz dotyczy wyłącznie budynków zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, itp., tylko i wyłącznie. Jesli chodzi o domki jednorodzinne temat (nie) palności tynku mozecie po prostu ... ominac z daleka ;-).
Pozdrawiamdocieplenia - 08-07-2004 21:16

docieplenia - jesli juz piszesz o niepalności (atestach) rób to poprawnie.
nie pisze się trudno palność (nie ma takiego pojęcia) tylko trudno zapalność i jest to kryterium rozprzestrzeniania ognia ;-) - dotyczy to między innymi SRO i NRO.
Ponadto zupełnie co innego oznaczają niepalność oraz niezapalność.
Pracuję w strazy pożarnej 17 lat i nie spotkałem sie z przypadkiem aby pożar rozpoczął sie lub rozprzestrzenił po tynku mineralnym, silkonowym, silikatowym itp. Po ociepleniu owszem - głównie styropian, wbrew jednemu artykułowi z "naszej " prasy fachowej po wełnie nie jest to raczej możliwe (klasa A1). Nie chce zanudzać tu czytelników bo dłuuuuuuuuuuuuuuuuuugo można o tym pisać.
To co piszesz dotyczy wyłącznie budynków zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, itp., tylko i wyłącznie. Jesli chodzi o domki jednorodzinne temat (nie) palności tynku mozecie po prostu ... ominac z daleka ;-).
Pozdrawiam
Dzięki za uściślenie terminologii. Piszę "z głowy" nie mając przed sobą kart technicznych stąd takie nieścisłości w terminologii "pożarniczej". Staram się przekazać istotę różnicy z pkt. widzenia klienta.
Dziękuje za doprecyzowanie przez specjalistę pożarnictwa :)

PozdrawiamFugas - 22-07-2004 08:21
Panowie Fachowcy

A jak sie ma sprawa z tynkiem silikatowo-silokonowym barwiony w masie (cos takiego zaoferowano mi firmy Terranova) na ocieplenie z wełny?

Czy to ma sens ekonomiczny i parametry sa ok?

Fugasdobrzykowice - 02-08-2004 20:04
[quote="docieplenia"]niesmialo polece posty ktore pisalem w zeszlym roku:

http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki
/.../

Przeczytałem je wszystkie i jeszcze parę innych lecz niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje problemy :)
Postaram się krótko i treściwie napisać w czym rzecz, otóż wiekszość buduje domy ocieplane i z tego co się orientuję na styropian , a właściwie na klej którym jest zaciągnięty daje się od razu tynk cienkowarstwowy (2-3 mm). A jak sie ma sprawa ze ścianami jednowarstwowymi bez docieplenia ? Chodzi mi konkretnie o P44 P+W. Czy też od razu daje sie strukturę, czy też najpierw jakiś podkład ? Ze względu na koszty chcę się zdecydowac na tynk mineralny, czy rzeczywiście opcja biały tynk + farba jest lepsza od tynku barwionego w masie ? Pomijam fakt dostępnej palety kolorów.

z góry dzięki za odpowiedź.....inż. Baranina - 03-08-2004 08:06
Witam.
Z mojego doswiadczenia wynika, ze jednak tynki akrylowe sa lepsze. Pod jakim wzgledem? Glownie wytrzymalosci mechanicznej. Podloze, jakim jest styropian na siatce jest, co by tu nie mowic "dosc podatne" na odksztalcenia. W wielu przypadkach zdarza sie, ze tynki mineralne nie wytrzymuja powstajacych naprezen rozciagajacych i po prostu pekaja, pozostawiajac na elewacji mikrorysy. O wiele bardziej odporne pod tym wzgledem sa tynki akrylowe. Ze wzgledu na zywiczne spoiwo sa bardzo elastyczne - mozliwosc znacznych odksztalcen bez pekniec! Poza tym sa latwo zmywalne i praktycznie nienasiakliwe. Ta teoria o niekladzeniu tynkow akrylowych na welne mineralna, bo pogarsza sie "oddychanie"... A przeciez i tak jako podklad kladziemy klej, potem warstwe gruntujaca, ktora praktycznie calkowicie zamyka nam powierzchnie przed oddychaniem! I niezaleznie, co polozymy potem - sciana i tak nie oddycha!
Zdecydowanie najlepszym rozwiazaniem sa tynki mineralne na sciany jednowarstwowe. Tu ze wzgledu na podobne wlasciwosci podloze - tynk, mineralne sprawdzaja sie najlepiej.
Jezeli chodzi o parametry palnosci. O co w ogole kruszyc kopie? Dla mnie to bez znaczenia! W przypadku pozaru i tak bede musial wynieniac elewacje cala, badz we fragmentach!

A tak naprawde, to w wiekszosci przypadkow decyduje cena... przykre.Marzena - 08-08-2004 15:31
Mam takie same ściany. Położyłam na to zwykły tynk cementowo wapienny - chociaz czytałam, że tynk i ściana będą miały różne naprężenia i powinno się do ceramiki poryzowanej stosować tynki ciepłochronne. Na to zamierzam dać tynk dekoracyjny barwiony w masie i raz pomalować farbą w tym samym kolorze . I mam nadzieję na dłuuuugi spokój. W ISPO radzono tynk barwiony bez malowania- ale ja nie wierzę w naszych tynkarzy - podobno zawsze są przebarwienia - gdzieś zatrą mocniej , gdzieś słabiej .dobrzykowice - 13-08-2004 18:25
Powiedzcie mi czy firma STO jest OK ?Sonika - 13-08-2004 19:16
My zastosowaliśmy tynk mineralny firmy STO i farbę Lotusan też tej firmy.
Jesteśmy bardzo zadowoleni i uważam,że firma i jej produkty są jak najbardziej OK.Ivonesca - 16-08-2004 15:43

Powiedzcie mi czy firma STO jest OK ? mam w środku pomalowane tą farbą - jest OK :-) i rynek wrocławski jest nią pomalowany :-)Ivonesca - 16-08-2004 15:44

Powiedzcie mi czy firma STO jest OK ? mam w środku pomalowane tą farbą - jest OK :-) i rynek wrocławski jest nią pomalowany :-)Sonika - 16-08-2004 17:15
Ivonesca, a jak cenowo mają się farby STO do wnętrz, w porównaniu do np. Tikurilli czy Beckersa?
Ile płaciłaś za litr?dobrzykowice - 16-08-2004 19:47

Powiedzcie mi czy firma STO jest OK ? mam w środku pomalowane tą farbą - jest OK :-) i rynek wrocławski jest nią pomalowany :-)

noooo jak rynek wrocławski jest nią pomalowany to biorę ją w ciemno :Ddachowiec - 16-08-2004 23:25
Mam pytanie:
sytuacja: ściana dwuwarstwowa, ocieplana wełną.
decyzja najprawdopodobniej padnie na tynk mineralny (ew. silikatowy). we wzornikach pokazane są korniki i baranki a nas to wogóle nie interesuje.
planujemy ściany dzielone na pola tynkowane (jak w murze pruskim, dzielone drewnem) o strukturze "siermiężnej" (no w każdym razie nie tak sterylnej jak te we wzornikach)
czy ktoś z was tego próbował lub to gdzieś widział? czy można ten efekt uzyskać kładąc grubszą warstwą tynk mineralny?echo - 18-08-2004 16:47
A co sądzicie o tzw tynku ciepłochronnym?
Murujemy dom z Pth 44 na zaprawie ciepłochronnej Alpol. W przyszłym roku zamierzamy domek otynkować. Zastanawiam się nad tynkiem ciepłochronnym (np na bazie perlitu).
Czy ktoś z was taki stosował???PRO - 20-08-2004 21:46
Ja mam pytanie czy tynk mineralny biały należy jeszcze malować jakąś farbą, jeśli tak to po co ta farba?ukashekk - 08-05-2006 20:34

A co sądzicie o tzw tynku ciepłochronnym?
Murujemy dom z Pth 44 na zaprawie ciepłochronnej Alpol. W przyszłym roku zamierzamy domek otynkować. Zastanawiam się nad tynkiem ciepłochronnym (np na bazie perlitu).
Czy ktoś z was taki stosował???
A czy dom bedzie lub jest ocieplony styropianem lub innym materiałem?? Jesli tak, i jesli jest to zrobione tak jak nalezy (czyli np styropian co najmniej 8cm) to wydaje mi sie, ze "zakładanie dodatkowej kurtki" na dom bedzie zbednym wydatkiem, ktory z reszta i tak pewnie nie poprawi zbytnio samej ciepłoty domku.ukashekk - 08-05-2006 20:49

Ja mam pytanie czy tynk mineralny biały należy jeszcze malować jakąś farbą, jeśli tak to po co ta farba? Ktos wczesniej na tym forum napisal juz, ze paleta kolorow jezeli chodzi o tynki mineralne nie jest zbyt bogata. Co prawda nie dotyczy to wszystkich producentow na rynku. Faktem jest, ze chyba najbardziej znany u nas ATLAS ma faktycznie ubogą palete i kolory sa na prawde delikatne ale kiedy spojrzymy na wzornik kolorów firmy KREISEL i tam wybor kolorow jest do pozazdroszczenia przez inne firmy. Osobiscie nie polecam swoim klientom tynkow akrylowych ze wzgledu na ich paroprzepuszczalnosc bliska 0. Jesli ktos chce zeby koszt rozlozyc "na raty" polecam tynk mineralny ATLAS (u mnie: biały-40zł/op.25kg i kolor 44zł/op 25kg) i do tego za jakiś czas farbe np silikatową lub silikonową (najczęsciej KREISEL, KABE).ukashekk - 08-05-2006 21:10

Witam.
Z mojego doswiadczenia wynika, ze jednak tynki akrylowe sa lepsze. Pod jakim wzgledem? Glownie wytrzymalosci mechanicznej. Podloze, jakim jest styropian na siatce jest, co by tu nie mowic "dosc podatne" na odksztalcenia. W wielu przypadkach zdarza sie, ze tynki mineralne nie wytrzymuja powstajacych naprezen rozciagajacych i po prostu pekaja, pozostawiajac na elewacji mikrorysy. O wiele bardziej odporne pod tym wzgledem sa tynki akrylowe. Ze wzgledu na zywiczne spoiwo sa bardzo elastyczne - mozliwosc znacznych odksztalcen bez pekniec! Poza tym sa latwo zmywalne i praktycznie nienasiakliwe. Ta teoria o niekladzeniu tynkow akrylowych na welne mineralna, bo pogarsza sie "oddychanie"... A przeciez i tak jako podklad kladziemy klej, potem warstwe gruntujaca, ktora praktycznie calkowicie zamyka nam powierzchnie przed oddychaniem! I niezaleznie, co polozymy potem - sciana i tak nie oddycha!
Zdecydowanie najlepszym rozwiazaniem sa tynki mineralne na sciany jednowarstwowe. Tu ze wzgledu na podobne wlasciwosci podloze - tynk, mineralne sprawdzaja sie najlepiej.
Jezeli chodzi o parametry palnosci. O co w ogole kruszyc kopie? Dla mnie to bez znaczenia! W przypadku pozaru i tak bede musial wynieniac elewacje cala, badz we fragmentach!

A tak naprawde, to w wiekszosci przypadkow decyduje cena... przykre.
Ja jednak bede przystawal przy tej wersji, ze jezeli ktos dociepla budynek, zaciąga wierzchnią warstwę kleju wraz z siatką zbrojącą to zazwyczaj zaraz później decyduje się na położenie tynku. Jeżeli decyduje się na tynki: mineralny, silikatowy, silikonowy, silikatowo-silikonowy, to musi też liczyć się z tym, że powierzchnię trzeba wcześniej zagruntować odpowiednim gruntem i nieprawdą na szczęście jest, że GRUNTY POD WYMIENIONE TYNKI NIE POZWALAJĄ ODDYCHAĆ ŚCIANIE. Jeżeli ocieplona ściana odpowiednio nie doschnie i położymy na nią taki tynk nic strasznego nie powinno się stać, Jeżeli jednak zrobimy to samo z tynkiem akrylowym - pewne jest, że jezeli nie jeszcze tego samego roku to po pierwszej zimie Wasz tynk odejdzie razem z wilgocią, którą pod nim uwięzimy.K.Krzysztof - 09-05-2006 18:34
Proszę o opinię o tynkach akrylowych KNAUF.ukashekk - 10-05-2006 20:26

Proszę o opinię o tynkach akrylowych KNAUF. Nie wiem niestety nic o jakości tynków KNAUFa ale jeżeli chodzi o akryl to z jakiej by firmy nie był zawsze odradzam ze względu na paroprzepuszczalność bliską zeru. Inną wadą jest to, że akryl jest elektrostatyczny i przyciąga brud. Zalety?? Chyba tylko taka, że jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne bo różnica w cenie w porównaniu z silikatem już zanika.mobby - 10-05-2006 20:33
Zobcza tynki KABE, ja już podjąłem decyzję tynki polikrzemianowy NOVALIT T Cena około 5.7 za 1kg. Duża paleta kolorów.

Mobbyukashekk - 10-05-2006 21:08

Zobcza tynki KABE, ja już podjąłem decyzję tynki polikrzemianowy NOVALIT T Cena około 5.7 za 1kg. Duża paleta kolorów.

Mobby
Potwierdzam jakość tynków i farb KABE :D Paleta kolorów niby duża ale kolory pastelowe (i nie ma ceny "około" bo zależy ona od koloru) i raczej delikatne. Jako ciekawostkę (tak mi się przynajmniej wydaje :wink: ) mogę napisać, że w firmie KABE jest możliwość wyprodukowania koloru spoza wzornika KABE. Wygląda to mniej więcej tak: klient wybiera sobie kolor ze wzornika innego producenta (KREISEL, TERRANOVA, ATLAS, CERESIT lub innego) i prosimy o wycenę tego koloru na wybranym tynku KABE. Wycena trwa kilka dni z tego względu, że w laboratorium musi powstać receptura na wybrany kolor. Później już zrobienie tynku trwa tyle co z wzornika KABE :D I tym sposobem mamy dobry tynk i kolor, który nam się podoba.Galain - 16-05-2007 20:43
Czesc,
prosze Was jeszcze o Wasze opinie (praktyczne uzasadnienia Waszych wyborow) na temat tynkow zewnetrznych akrylowych i innych. Jakie firmy polecacie? Dlaczego?
Pozdrawiam, Galainashca - 26-10-2007 12:24
Czy ktoś z was zamiast tynku kład podwójnie klej na siatce, szlifował to, a później tylko malowanie i gotowe. Jak to wygląda i jak to się sprawdza?
W tej chwili kładą nam styropian i namawiają nas na taką technologię, twierdząc, że zrobią to dokładnie i będzie to ładnie wyglądało.
Spotkaliście się z czymś takim?Sp5es - 26-10-2007 20:42

Czy ktoś z was zamiast tynku kład podwójnie klej na siatce, szlifował to, a później tylko malowanie i gotowe. Jak to wygląda i jak to się sprawdza?
W tej chwili kładą nam styropian i namawiają nas na taką technologię, twierdząc, że zrobią to dokładnie i będzie to ładnie wyglądało.
Spotkaliście się z czymś takim?
Jak najbardziej. Źle zrobione - w 70-80% pęka. Nierówno położone - widać każdą płytę podłoża i każdą falę tynku. jak źle przyklejone płyty - inaczej niż 6 placków i warkocz wokół - zjawisko może się pojawić, jak chłopcy ju ż odbiorą kasę...

Technologia możliwa do opanowania, ale przez wybitnego wykonawcę (dobry nie wystarcza). Niezbędne jest dodatkowe hydrofobowanie przed malowaniem, gdyz te zaprawy nie są hydrofobowe (odrzucające wodę) w przeciwieństwie do tynków.

Na życzenie pokażę odstręczającą kolekcję zdjęć takiej technologii, w Warszawie np. budynek SM PAX na ul Sanguszki koło PWPW, w Inowrocławiu - ostatni budynek przed głównym skrzyżowaniem - wjazd od Konina po lewej stronie itd...

Jesli chce się głądką fasadę - można grubiej zazbroić i zastosować np. Relius Waschelputz - tynk o ziarnie ok.0,5 mm i nałożyć go na 2-3 mm grubości. Ale to tej technologii też trzeba artysty.

Fasadę w takim przypadku odbierać 2 mm łatą - zaznacza się punkt w połowie długości i obraca się według niego łatę co 45 deg. Jak pomiędzy łątą a podłożekm jest ok, można uznać że można odebrać..

Znam nie więcej 3 wykonawców w Polsce, którzy umieli by to zrobić.
Ci najlepsi - nie godzą się na taką technologię.Sp5es - 26-10-2007 20:43

Czesc,
prosze Was jeszcze o Wasze opinie (praktyczne uzasadnienia Waszych wyborow) na temat tynkow zewnetrznych akrylowych i innych. Jakie firmy polecacie? Dlaczego?
Pozdrawiam, Galain
Relius, Huma-maro- - 26-10-2007 20:51
U mnie właśnie kilka tygodni temu na styropianie położyli tynk mineralny Ceresitu i jak na razie jestem bardzo zadowolony. Tynk został pomalowany farbą akrylową i według mnie wygląda bardzo ładnie.
Dlaczego taki wybrałem?
Otóż nie ukrywam, że górę wzięły względy finansowe. Za tynk i farbę zapłaciłem łącznie 1,5tys. a za akrylowy musiałbym zapłacić najmniej 3tys.
Malowałem sobie sam z tatą (nic trudnego)profus - 26-10-2007 21:33
U mnie właśnie zaczynają ocieplać. Zdaniem wykonawcy najlepiej położyć tynk polimerowy i pomalować go farbą silikonową. I mam problem bo czytając co można wybrać na tynk zewnętrzny to jakiś kosmos jest. Tyle tego jest, że nie można się połapać.
A tak żeby usystematyzować co udało mi się do tej pory ustalić:
Tynk - rodzaje:
1. Mineralny.
2. Akrylowy.
3. Silikatowy.
4. Silikonowy.
5. Polimerowy.
Farba - rodzaje:
1. Silikonowa.
2. Akrylowa.
3. Silikatowa.

I teraz różne tego kombinacje. Tyle jest tych możliwości - szok.
A inwestor chcąc być świadomy tego co wybiera to chyba wykonawcą musi zostać :wink:

Czy rozwiązanie , które proponuje mi wykonawca jest OK. Chodzi mi o wytrzymałość, odporność na czynniki atmosferyczne, brudzenie się. Mam styropian 15 cm.